port-big-6

Denizlerin Ekolojik Yıkımı

Araştırmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Denizlerin ekolojik yıkımı adlı çalışmamızda son zamanlarda gündemde oldukça sık karşılaştığımız müsilaj sorununu ve Ali Ağa limanına gelecek olan asbest yüklü gemi konularını ele aldık.

Marmara Denizi’nde deniz sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi zaten var olan bir kirlilik krizini tetikledi ve Marmara Denizi müsilaj denen bir yapıyla tepkisini dile getirdi.

Müsilaj, fitopilankton denilen pek çok bitki türü ve belirli mikroorganizmaların biyolojik ve kimyasal birçok koşul ile birlikte oluşturduğu, jelatinimsi yapıdaki kalın bir oluşumdur ve deniz salyası olarak da bilinmektedir. Bu oluşumdaki bakteriyel aktivite oldukça fazladır bu yüzden denizdeki canlı yaşamına olumsuz etkilere neden olmaktadır. Denizlerde ve okyanuslarda müsilaj görülmesi son derece doğal ve normal bir olaydır. Endişeye sebep olan ve normal olmayan müsilajın yoğunluk derecesidir.

Müsilajın yoğun bir şekilde oluşması için 3 faktörün bir araya gelmesi gereklidir. Deniz suyu sıcaklığının yüksek olması, ortamda azot ve fosforun bol olarak bulunması ve denizde durgunluk. Deniz suyu sıcaklığı iklim değişikliğine bağlı olarak gerçekleşen bir durumdur Azot ve fosfor miktarının artması ise denize dökülen kimyasal atık ve maddelerle meydana gelmektedir. Denizde durgunluk durumuysa iklim değişiklikleri sonucu oluşabilir.

Müsilaj, en büyük zararı deniz canlılarına vermektedir. Müsilaj jelatinimsi yapısından dolayı oksijen seviyesinde azalmaya sebep oluyor ve derinlere ulaştığında deniz canlılarını sarıyor. Balıklar ya daaktif olarak yaşam sürdüren diğer canlılar hareketli bile olsalar müsilajdan kaçamayabiliyorlar. Bitkiler ve hareket edemeyen diğer deniz canlıları ise doğrudan müsilaja maruz kalıyor. Bu nedenden kaynaklı olarak da balıkçılık, denizcilik olumsuz yönde etkileniyor. Bunlara ek olarak turizm sektörü de olumsuz etkilenebiliyor.

Biz insanlar olarak doğaya yardımcı olmalıyız. Bunu nasıl yapabiliriz ? Marmara Denizi’nde doğal su sirkülasyonu sağlayamayız, iklim değişikliğinden kaynaklı deniz suyu sıcaklığına müdahale edemeyiz fakat denizlerimizi kirletmeyi bırakabiliriz. Bir başka dünya daha yok.

İÇERİK DETAYLARI

  • İçerik Adı: Denizlerin Ekolojik Yıkımı
  • Etiketler:
  • Kategorisi:
  • Yazan ve Tarih: 30 Haziran 2021