port-big-6

Gemi Dizel Jeneratörleri Revizyonu

Araştırmanın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Bu çalışma , jeneratörlerin ve yardımcı makinelerin majör revizyonunu gerçekleştirmek için doğru ve sıralı prosedürleri açıklamaktadır.

Çoğu gemideki ana güç kaynağı, halk arasında "Geminin Kalbi" olarak bilinen elektrik jeneratörleridir. Bu jeneratörler olmadan herhangi bir makine dairesi, güverte veya köprü makinesini çalıştırmak imkansızdır.

Teknik olarak jeneratör olarak da bilinen yardımcı makine, bir ana hareket ettirici ve bir alternatörün birleşimidir. Jeneratörün majör revizyonu yapılırken hem alternatör hem de ana taşıyıcı bakımları, ekipmanın çalışma saatlerine ve durumuna göre gerçekleştirilir.

Jeneratörlerde gerçekleştirilecek majör revizyon için jeneratörü açmadan önce, bunun mutlaka önceden planlanması gerekir. Sıfır hatayla ve yüzde yüz güvenli revizyon gerçekleştirmenin birincil yolu, planlama ve hazırlık için yeterli zaman ayırmak, önemli güvenlik hususlarını dikkate almak ve doğru prosedürü izlemekten geçer.

Jeneratörün majör revizyonunu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır: Jeneratör hizmet dışı kaldığında normal seyir işlemini gerçekleştirmek için yeterli gücün bulunması, tüm özel aletlerin mevcut olması ve düzgün çalışır durumda olmaları, gerekli ölçme ve ayar belirleme araçlarının mevcut olması, gerektiğinde kullanmak için yedek parçaların bulunması ve operasyonu gerçekleştirecek olan ekibin doğru ve güvenli prosedürü bilmeleridir. Ancak gerekli önlemler alındıktan ve gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, jeneratörün revizyonu başlatılabilir.

Gemilerdeki jeneratörleri sökmek veya toplamak için birtakım özel aletler kullanılır, bu aletlerin çalışma prosedürlerini bilmek çeşitli parçaların sökme takma işlemini çok daha kolay bir hale getirir.

Herhangi bir makineyi açmadan önce onu izole etmek çok önemlidir. Bunun yapılmaması petrol dökülmelerine, yaralanmalara veya kazalara neden olabilir. Aynı şekilde etiketleme işlemi de güvenliğin sağlanmasında önemli bir işlemdir.

İÇERİK DETAYLARI

  • İçerik Adı: Gemi Dizel Jeneratörleri Revizyonu
  • Etiketler:
  • Kategorisi:
  • Yazan ve Tarih: 8 Haziran 2021