port-big-6

Orkan SENEL ile Tecrübe Konuşuyor

Okulumuz YDO 90 mezunu olan ve Lukoil Pan Americans LLC / Fuel Oil & VGV Vessel Operationsda çalışmakta olan Kaptan Orkan Şenel Tecrübe Konuşuyor etkinliğimizde konuğumuz oldu. Moderatörlüğünü YDO 2019 mezunu ve halen Chemfleet Ship Management da uzakyol vardiya zabiti olarak görev yapan Elizya Cansu Ünsal ın yaptığı programda Şenel kulübümüz üyelerinden gelen soruları cevapladı. Denizcilik Fakültesine 1985 yılında gelen 1990 yılında mezun olan Şenel e, mezun olmadan önce ilk kez yabancı bir armatörde staj hakkı doğdu. Zodiac Offer Brothers diye bir şirkette stajını yaptıktan sonra 5 sene daha o şirkette çalıştı. Daha sonra Türk armatörde çalışan Şenel en son Amerika ya geldi. 5 yıldır da Lucoil Pan Americas ın fueloil gemilerinin operasyon bölümünde çalışıyor.

"Okul bizim zamanımızda"

Okul sizin zamanınızda nasıldı sorusuna Senel, “Devlet parasız yatılı okuyorduk ve mezun olduğumuz zaman mecburi hizmet yükümlülüğümüz vardı. Okul bildiğiniz üzere askeri okuldu. Ben dört sene askeri okulda okudum. İTÜ Denizcilik Fakültesi Türkiye’de tekti. Daha sonra tek tük okullar kurulmaya başladı ve bu okullar kurulmaya başladığında da laboratuvar desteği lojistik destek simülatör desteğinin tamamını bizim okul sağlamaktaydı. Bir nevi denizcilikte zabitan ve mühendis eğitiminin lokomotifiydi okulumuz. Şu anki okulun mezun kalitesini denizdeki arkadaşlarımızdan öğreniyoruz, görüyoruz. Kalite açısından inandığım kadarıyla ya da duyduğum görebildiğim kadarıyla bizim okulumuz hala sektörün lokomotifi ve gurur duyuyorum.” İfadelerini kullandı.

"13-14 anahtar versene"

Gemi makine mühendislerinin yurt dışında iş bulma konusunda sorulan soruya Senel, “Benim sınıf arkadaşlarım var. Çarkçıbaşı oldular bir çoğu gemilerde çalışıyorlar. Mühendislik konusunda baktığınızda en iyi mühendislik okullarından biri bizim okulumuz diyebilirim. Çünkü ortama baktığınız zaman bir insanın yaşaması için gerekli bütün makinelere haiz. Dolayısıyla geniş bir spektrumda mühendislik yaptığı için bizim mühendis arkadaşlarımızın piyasada her zaman iyi yerlere gelebildiğini gördük. Mesela normal bir fabrikadaki mühendise şu makine bozuldu dediğiniz zaman o mühendis servisi aradınız mı diyor ama bizim okul mezununa dediğiniz zaman oradan bir 13-14 anahtar versene bana bakayım diyor. Aradaki fark bu. Dolayısıyla bizim mühendislerimizin yurt dışında da kendilerini ispatlayabileceklerine inanıyorum.”

"Karbondioksit salınımı ve petrolden uzaklaşma"

Petrolden uzaklaşma konusuna da değinen Senel, "Karbon salınımını azaltmamız yönünde alınan tedbirler doğrudur ve yapılmalıdır ancak öte yanda da şu var. Popüler tüketiciyi sevindirmek için veya işte sosyal ortamlardaki bu insanları mutlu etmek için bazı şeyler aceleye getiriliyor. Elbette ki karbon salınımını minimuma indirme durumumuz söz konusu ama bugün tutup da baktığınız zaman işte 2500 DP konteyner gemileri oradan oraya mal getiriyor. Dünyada bunu yelkenle götürecek potansiyelimiz yok. Dolayısıyla denenmiş, kullanılmış bir yöntem olarak ham petrol bazlı veya fosil yakıt bazlı ürünlerle bu gücü elde edip yapabiliyoruz. Bazı şeylerin bu kadar kısa sürede yapılabileceği izlenimi bana ütopik geliyor. Daha gerçekçi olunması gerektiğine inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

"Denizci olunmaz denizci doğulur"

“Şu an yeni mezun bir mühendis olsaydınız, günümüz denizcilik sektöründe de göz önüne alırsak kariyerinizi nasıl dizayn etmek isterdiniz ?” sorusuna Senel, “Denizci olmak, nasıl diyeyim? İstediğiniz kadar okuluna gidin, kursunu, dersini alın bence denizci olmaktan ziyade insanlar denizci doğuyorlar. Bugün dönüp baktığımızda benim hala denizde olan sınıf arkadaşlarım var. Hala benim gibi keşke şimdi gemide olsaydım diyen arkadaşlarım var. Veya ne bileyim işte kuruvaziyer diyorlar. Türkiye’de cruze gemileri üç beş sene önce buradan 5 günlük geziye çıktık. Herkes gemiye binmiş hoş geldiniz içkilerini yudumlarken ben aşağıya bakıp ‘bu hortum bir patlarsa halatı da boşa almışlar’ diye gerilen tek yolcuydum. Yeni mezun olacak arkadaşların ilk önce kepini önüne koyup şunu düşünmesi lazım; ben stajımı yaptım. İşte stajda elimi taşın altına koydum. Bu taş da elimi biraz ezdi ama ben bu taşı kavrarım, yerinden de kaldırırım. Bu denizde de bu işi yaparım demesi var. Bir de ‘ya arkadaş bu iş bana göre değil ama öte yanda da okulda mektepte çok iyi donanımla, çok iyi bir mühendis olarak mezun oldum. Ben inovasyon konusunda ya da makine konusunda ya da başka bir alanda daha başarılı olabilirim’ demesi var. Bu kendi kararınızı vereceğiniz bir nokta. Ama ben şunu tavsiye edebilirim: Çıkın gemiye en azından bir kontrat atın. Stajyer olarak değil mühendis olarak atın.” İfadelerine yer verdi.

İÇERİK DETAYLARI

  • İçerik Adı: Orkan SENEL ile Tecrübe Konuşuyor
  • Etiketler:
  • Kategorisi:
  • Yazan ve Tarih: 9 Ocak 2021